Ako nafúknuť futbalovú loptu?

Mať futbalovú loptu k futbalu nestačí. Aj keď hráte futbal len rekreačne, futbalová lopta musí spĺňať určité kritériá, vďaka ktorým si hru maximálne užijete a lopta sa bude správať tak ako má. Základom je futbalovú loptu správne nafúknuť. Ako na to?

Nová šitá lopta

Novo kúpenú šitú futbalovú loptu, ktorá je vyfúknutá je potrebné najprv nechať aklimatizovať, ideálne v miestnosti, kde je 15 a viac stupňov Celzia a to minimálne 12 hodín. Nutnosť aklimatizácie platí predovšetkým v zimných mesiacoch.

S kovovou ihlou to ide najlepšie

Loptu je vhodné hustiť alebo nafukovať kovovou ihlou. Ihla musí vkĺznuť do ventila ľahko, ak to nie je možné, skúste ho jemne natrieť olejčekom alebo navlhčiť vodou. Ihla sa musí do lopty zastrčiť celá. Dôležité je nezasúvať ihlu veľkou silou a nepoužívať ihlu zdeformovanú.

Aký tlak?

Pri nafukovaní alebo hustení lôpt na šport je potrebné poznať pod akým maximálnym tlakom loptu nafukovať. Pri každej lopte sa to líši a iný tlak má lopta na futbal alebo lopta na hádzanú. Táto hodnota je väčšinou uvádzaná výrobcom priamo na lopte alebo na príbalovom letáku.

  • Futbalová lopta má maximálny tlak 03 kg/cm2.
  • Lopta na hádzanú má maximálny tlak 0,2 kg/cm2.
  • Lopta na volejbal 0,12 kg/cm2.

Potom čo loptu nahustíte pod týmto tlakom, nechajte loptu 12 - 24 hodín tvarovať. Na rad prichádza ďalšia fáza a tou je dohustenie. Opäť sa to líši podľa druhu športovej lopty.

  • loptu na futbal maximálne 0,6 kg/cm2
  • loptu na hádzanú 0,4 kg/cm2
  • loptu na volejbal 0,17 - 0,25 kg/cm2

Ak dosiahnete pri nafukovaní taký tlak, lopta získa požadovaný odskok, volejbalová lopta bude príjemná na dotyk. Správne nafúknutá lopta dosiahne tiež požadovanú guľatosť a predĺži sa jej životnosť a budú sa šetriť švy.

Najvhodnejším spôsobom ako nafúknuť loptu je nafukovať ju pomaly a zvoliť pumpičku alebo kompresor. Vďaka tomu ušetríte švy a tie sa nezačnú otvárať.

Keď loptu nafúknete zle

Ak sa vám pri nafukovaní alebo hustení lopty podarí ju nahustiť viac, spoznáte to podľa toho, že švy viac vystúpia, tvar bude zdeformovaný a lopta začne vo švoch praskať. Automaticky sa tak skracuje životnosť lopty.

Starajte sa o svoje lopty

Všetky športové lopty vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Lopta sa po každej hre musí očistiť, ak hráte na mokrom povrchu, loptu usušte savou handrou a nechajte ju vyschnúť v miestnosti, kde je teplota vyššia ako 15 °C.

Pre inšpiráciu



1