Ako lepiť tejpy?

Tejpovanie je účinná metóda, nielen ako predísť nepríjemným zraneniam, ale tiež urýchľuje liečbu zranených a natiahnutých svalov. Ideálne je tak pre vrcholových a profesionálnych športovcov, ale aj pre rekreačných športovcov, ktorí sa radi udržujú v kondícii.

Tejpovanie ponúka celú radu výhod a jednou z najpodstatnejších je, že liečba natiahnutého svalu môže prebiehať počas športovej aktivity. Športovec tak nie je vyradený z tréningov a môže voľne pokračovať v tréningovom pláne.

  • pomôže obmedzovať alebo podporovať pohyb mäkkých tkanív
  • odvádza zaťaženie od poranenia svalov, šliach a tkanív a tým ich chránia pred preťažením a zranením
  • umožňuje regeneráciu a odpočinok poškodených a namáhaných tkanív a svalov

Ako lepiť?

Tejpovacia páska sa lepí ťahom na napnutý sval. Je možné ju počas aplikácie nastrihávať alebo rozstrihať na úzke prúžky. Konce (kotvy) tejpovacích pások sa väčšinou tvarujú dookrúhla z dôvodu, že rovné zastrihnutie má rohy, ktoré sa môžu zachytávať o odev a začať sa odlepovať.

Najdôležitejšie je lepiť tejpy na čistú, suchú, odmastenú a oholenú pokožku. Lepenie tejpu na neoholenú pokožku je nielen že bolestivé pri strhávání, ale hlavne to znižuje účinky metódy. Iba dokonale pripravená pokožka umožní kvalitné dlhodobo správne účinky.

Po nalepení je dobré tejp zahriať, aby lepšie priľnul k pokožke. Nalepený tejp tak začnite trieť v smere nalepenia, nie však proti alebo zo strany na stranu. Mohlo by dôjsť k jeho odlepeniu.

Odnímanie tejpu musí byť vždy pomalé, opatrné a jemné, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu pokožky. Tejp sa dáva dole vždy v smere rastu ochlpenia a je lepšie ho namočiť a dávať ho dole v napnutom stave. Nikdy sa tejp nesmie odstraňovať prudkými a trhanými pohybmi.

Obvyklým javom je, že zhruba po 10 - 20 minútach začnú tejpy hriať a možno trochu nepríjemne svrbieť. Ak tieto stavy však pretrvávajú dlhší čas (30 minút a viac) je možné, že bol zle nalepený alebo došlo k alergickej reakcii. V oboch prípadoch sa musia tejp okamžite zložiť.

Najobľúbenejšie tejpy

Kam sa lepí?

Tejpy sa vždy lepia na preťažený pohybový segment ako je koleno, rameno alebo chrbát, vďaka tomu dôjde k napínaniu mäkkých tkanív a kože. Správna aplikácia sa pozná tak, že po návrate pohybového segmentu na pôvodné miesto sa tejp "zvrásní".

Práve zvrásnenie nadvihne kožu, podkožie, väzivový obal svalu, čo zväčší priestor medzi vrstvami a svalom. Vďaka tomu sa zníži tlak lymfatickej a krvnej cirkulácie, vzniknú rôzne elektrochemické zmeny a zníži sa tlak na receptory. To všetko spôsobí, že športovec ucíti značnú úľavu a zníženie bolesti.

Sňatie ochrannej vrstvy

Existujú dva spôsoby, ako zbaviť tejp ochrannej vrstvy. Prvý spôsob je priložiť prst na odstrihnutý kus tejpovacej pásky bavlnenou vrstvou nahor a špičkou prsta po nej zísť, kým sa ochranná vrstva nedolepí. Druhý spôsob je že sa ochranná (papierová) vrstva roztrhne. Niektoré typy tejpovacích pások to dokonca vyžadujú.

Koniec a začiatok (kotva a báza) sa vždy lepia bez ťahu a je nutné ich dôkladne prilepiť ku koži. Počas lepenia je dôležité vyhnúť sa prehnutiu a vytváraniu záhybov ako tejpu tak kože pod ním. V takých miestach sa potom tvoria nepríjemné pľuzgiere.

Ako nalepiť tejpy na koleno?

Pri tejpovaní kolena začíname vodorovnou aplikáciou tejpu na stehenný a lýtkový sval, a to zhruba 15 cm pod a nad kolenom. Táto aplikácia sa vykonáva v niekoľkých vrstvách a dookola. Potom sa začnú krížom tieto miesta spájať okolo vášho kĺbu (kolena).

Tejpovacia páska sa najprv aplikuje na jednej strane a potom na druhej strane. Obe strany musia byť otejpované veľmi husto. Dôležité je samotný kĺb ani oblasť pod kolenom vôbec netejpovať. Správnu aplikáciu spoznáte podľa toho, že vás pásky nijako neobmedzujú a neškrtia. Na samotný záver sa fixuje oblasť kolena opäť vodorovnými páskami. Ideálna je na tejpovanie kolena páska s hrúbkou 2,5 cm a väčšie balenie.

1