Ako a kedy používať tejpy?

Tejpovanie je fyzioterapeutická metóda, ktorej úlohou je predovšetkým uvoľniť namáhané a preťažené svaly. Ďalším využitím je spevnenie svalov, a to v prípadoch kedy sa telo chystá na náročný výkon ako je šport, túra alebo iný náročný pohyb. Základom je lepenie tejpovacích pások na vybrané miesta.

Tejpovacie pásky sa vyrábajú z bavlny (často z biobavlny) a antialergénneho lepidla - akrylátového. Tejpovacie pásky boli navrhnuté tak, aby boli silné ako koža a rovnako tak pružné. Vďaka tomu ich prakticky necítime a neobmedzujú nás v pohybe. Na tele vydržia približne 7 dní, potom je potrebné vymeniť ich za nové.

Kvalitné tejpovacie pásky by sa mali dať zväčšiť o 40 - 60 % svojej dĺžky a pri naťahovaní nesmie dôjsť k pretrhnutiu vlákien v pozdĺžnom tvare

S čím vám tejpovanie pomôže?

Tejpovanie najčastejšie využívajú športovci, ktorí potrebujú dosiahnuť optimálny výkon, tejpy bránia bolesti pri výkone a pomáhajú ochraňovať preťažené časti tela alebo miesta po zranení. Tejpovanie nie je však určené len pre profesionálnych športovcov, ale aj rekreačných športovcov, ktorým sa ozvali staré zranenia alebo sa objavili čerstvé bolesti.

Tejpovanie pomáha spevniť poranený kĺb, zmierniť a zmenšiť opuchy, pomáha pri hojení jaziev a prispieva k lepšiemu držaniu tela a získaniu telovej koordinácie.

  • znižuje opuchy
  • zmierňuje alebo úplne odstraňuje bolesť
  • stabilizuje kĺby
  • podporuje prácu svalov a väzov
  • pomáha s hojením jaziev

Výsledky tiež ukázali, že správne aplikované tejpy dokážu zmierniť priebeh alebo dokonca predchádzať migrénam, pomáhajú pri bolesti zubov alebo napomáhajú uvoľňovať dutiny pri nádche a prechladnutí, tiež sa aplikujú pri zápale stredného ucha.

Nie je tejp ako tejp

Tejpy sa rozdeľujú na fixačné tejpy a kinezio tejpy. Fixačné tejpy sú silné lepiace náplasťové pásky, ktoré nie sú pružné a slúžia k pevnej fixácii tkaniva. Sú veľmi silné a pevné v ťahu, ale dajú sa ľahko odtrhávať v pozdĺžnom aj priečnom smere. Dajú sa zohnať v bielej farbe.

    

Iné vlastnosti a účinky potom ponúkajú tejpy s predponou kinezio. Kinezio tejp pracuje so svalmi, a to tak že ich pri správnom smere a pohybe aktivuje a tie sa potom lepšie zapoja do pohybu a ochránia kĺby. Tieto účinky sa najčastejšie využívajú pri spevnení päty kolena alebo ramena. Ak by sa tejp nalepil v obrátenom smere, dochádzalo by skôr k jeho uvoľneniu a došlo by k rýchlejšiemu hojeniu poraneného svalu alebo tkaniva.

Tejpy si každý zvládne nalepiť doma, je ale potrebné byť dostatočne informovaný a vedieť ako správne postupovať. Pri lepení je najdôležitejší smer a sila ťahu. Aj malé odchýlky môžu mať celkom iné až opačné účinky.

Tejpy nie je dobré aplikovať tesne pred športovou aktivitou, nielen že by sa tejp nestačil poriadne prilepiť a priľnúť s pokožkou, ale tiež by sa z dôvodu potenia mohol rýchlejšie začať odlepovať. Preto keď viete, že pôjdete popoludní športovať, nalepte si tejpy už ráno.

Ako často?

Kinezio tejpy si svoju elasticitu udržujú 3 - 5 dní, potom začne výrazne klesať. Táto doba tak určuje jeden cyklus liečby alebo užívania. Po uplynutí 5 dní sa musí tejp vymeniť, ale pozor je dôležité nechať 24 hodín na regeneráciu a tejp vynechať. V mnohých prípadoch bolesť odznie, ak nie je možné začať nový cyklus.

Aký význam majú farby tejpovacích pások?

Jednotlivé farby sa v ničom neodlišujú a všetky majú rovnaké vlastnosti, ale predsa len nejaký účinok majú, a to psychologický. Každá farba v človeku vyvoláva nejaký pocit, napríklad modrá farba chladí, červená alebo ružová naopak hrejú. Farby však pôsobia na každého inak, ale ako sa hovorí vyrovnaná psychika je pol zdravia.

1